Charles Darwin vastusti orjuutta

Charles Darwin pyrki evoluutioteoriallaan lopettamaan orjuuden, väittää kaksi brittiläistä historiantutkijaa, jotka ovat analysoineet Darwinin kirjeitä ja muistiipanoja.
”Uskomme, että Darwinin näkemys ihmisten tasa-arvosta ajoi hänet alun alkaen käsittelemään tätä tabuna ja vaarallisena pidettyä aihetta”, sanoo James Moore Cambridgen yliopistosta. Hän ja Adrian
Desmond ovat kirjoittaneet kirjan orjuuden vaikutuksesta Darwinin Lajien syntyyn.
Desmondin ja Mooren mukaan Darwin tiesi kirjan herättävän närää, mutta orjuuden vastustamisen nimissä hän halusi julkaista kirjansa, jossa hän painotti kaikkien eläväisten yhteisiä esi-isiä osoittaakseen kaikkien ihmisten olevan yhdenvertaisia.
”Eivätkö orjien omistajat pyri tekemään mustasta miehestä toisen lajin? Yhteisten esi-isiemme kautta olemme kuitenkin kaikki yhteydessä toisiimme”, kirjoitti Darwin.
Darwinin muistiinpanot paljastavat, että maailmanympärimatkallaan HMS Beaglellä hän järkyttyi orjien kohtelusta Etelä-Amerikassa. Käytyään Brasiliassa vuonna 1832 hän kirjoitti muun muassa: ”Valtavan orja­väestön olojen pitäisi kiinnostaa kaikkia
Brasiliassa kävijöitä. Toivon, että orjat saavat jonain päivänä oikeutensa mutta välttävät kostamasta näitä vääryyksiä.”

Kamikaze!

Uusi lehti: Historia numero 3/2012 on ilmestynyt. Lue muun muassa Japanin kamikaze-lentäjistä, Persian valtakunnasta ja huonosti käyttäytyvistä nunnista.

Tilaa Historian käännekohtia -kirjasarja

Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.

Gallup

Tilaa uutiskirje

Tilaa Historian uutiskirje

Tilaa Historia

Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.

Historian interaktiiviset piirrokset

Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.

Käytössäsi on jo yli 1 000 artikkelia

Historia: Historianet.fi-sivustossa voit lukea artikkeleja ja ladata itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti Historiassa ilmestyneitä juttuja.

Lähde aikamatkalle

Historia: Näin käytät Historian aikajanoja.