Mikroaaltouunin keksi yhdysvaltalainen Percy Spencer työskennellessään Raytheon-nimisessä elektroniikka-alan yrityksessä, joka kehitti elektroniikkaa mm. asejärjestelmiin.
Vuonna 1945 Spencer testasi 2,5 gigahertsin taajuisia mikroaaltoja lähettävää tutkajärjestelmää, kun hän huomasi suklaan taskussaan sulaneen. Spencerin uteliaisuus heräsi, ja hän kokeili seuraavaksi, miten paukkujyvät reagoisivat säteilyyn. Hämmästyneenä hän katsoi, miten niistä tuli popcornia.
Spencerille valkeni, että vesi, rasva ja hiilihydraatit reagoivat tietyntaajuisiin mikroaaltoihin.
Raytheon kehitti ensimmäisen mikroaaltouunin ja sai keksinnölle patentin. Ensimmäinen malli sai nimen Raydarange. Se oli vesijäähdytteinen, painoi 340 kiloa ja oli 1,7 metriä korkea. Alkuun mikroaaltouuneja käytettiin vain suurissa ravintolakeittiöissä, kuten junien ravintolavaunuissa ja luksusristeilijöillä.
Uusi lehti: Historia numero 3/2012 on ilmestynyt. Lue muun muassa Japanin kamikaze-lentäjistä, Persian valtakunnasta ja huonosti käyttäytyvistä nunnista.
Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.
Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.
Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.
Historia: Historianet.fi-sivustossa voit lukea artikkeleja ja ladata itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti Historiassa ilmestyneitä juttuja.