Richard Nixon erosi Yhdysvaltain presidentin virasta 8. elokuuta 1974 niin sanotun Watergate-skandaalin seurauksena. Hänen seuraajansa Gerald Ford armahti hänet kaikista syytteistä. Vuonna 1977 Nixon suostui sarjaan haastatteluita tarkoituksenaan kiillottaa julkisuuskuvaansa.
Hän tunnusti tehneensä väärin maataan kohtaan mutta kielsi syyllistyneensä laittomuuksiin. Nixon toimi kuolemaansa asti vuonna 1994 idän ja lännen välisten jännitysten sekä kolmannen maailman ongelmien lieventämiseksi ja paransi vähitellen mainettaan.
Uusi lehti: Historia numero 3/2012 on ilmestynyt. Lue muun muassa Japanin kamikaze-lentäjistä, Persian valtakunnasta ja huonosti käyttäytyvistä nunnista.
Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.
Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.
Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.
Historia: Historianet.fi-sivustossa voit lukea artikkeleja ja ladata itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti Historiassa ilmestyneitä juttuja.