Pisan kalteva torni

  • 836 vuoden sortumavaara

    09.12.2009.

    55,86 metrin korkuinen torni oli tuhoon tuomittu jo, kun sen perusta valettiin. Vasta viime vuosina se on tuettu varmasti kaatumisen estämiseksi. Tähän on kerätty tornin tärkeät vuosiluvut.

  • 32 000 rakennuskivestä pystytetty Pisan kalteva torni on ollut kaatumaisillaan jo useita vuosisatoja.

    Rakennusvirhe pettävällä maalla

    Vuonna 1173 Pisan kaupunkiin alettiin rakentaa tuomiokirkon uutta kellotornia. Tornin piirtänyt arkkitehti vaipui unohduksiin, mutta hänen fiaskoksi osoittautuneesta työstään tuli sittemmin yksi Italian kuuluisimmista nähtävyyksistä.

Kamikaze!

Uusi lehti: Historia numero 3/2012 on ilmestynyt. Lue muun muassa Japanin kamikaze-lentäjistä, Persian valtakunnasta ja huonosti käyttäytyvistä nunnista.

Tilaa Historian käännekohtia -kirjasarja

Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.

Gallup

Tilaa uutiskirje

Tilaa Historian uutiskirje

Tilaa Historia

Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.

Historian interaktiiviset piirrokset

Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.

Käytössäsi on jo yli 1 000 artikkelia

Historia: Historianet.fi-sivustossa voit lukea artikkeleja ja ladata itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti Historiassa ilmestyneitä juttuja.

Lähde aikamatkalle

Historia: Näin käytät Historian aikajanoja.