Elisabet I suosi supertykkejä

Elisabet I:n aikaisen uponneen sotalaivan tutkimukset osoittavat, että kuningattaren laivasto oli lähes 50 vuotta aikaansa edellä. Englannin kanaalista viime kesänä löydetystä aluksesta on nostettu 12 keskenään samanlaista tehokasta tykkiä; muun Euroopan ­laivoissa oli Elisabetin aikaan usein paljon maasotaan tarkoitettuja keskenään erilaisia ja eri kantaman tykkejä.
Uudenlaisten tykkien ansiosta englan­tilaisalukset pystyivät suunnittelemaan tehokkaita hyökkäyksiä ja laukaisemaan tuhoisia täys­laidallisia päin vihollisaluksia. Tykkien rekonstruk­tioilla on voitu osoittaa, että ”supertykeillä” on aikanaan voinut ampua noin sadan metrin etäisyydeltä
suuren sotalaivan rungon läpi.

Kamikaze!

Uusi lehti: Historia numero 3/2012 on ilmestynyt. Lue muun muassa Japanin kamikaze-lentäjistä, Persian valtakunnasta ja huonosti käyttäytyvistä nunnista.

Tilaa Historian käännekohtia -kirjasarja

Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.

Gallup

Tilaa uutiskirje

Tilaa Historian uutiskirje

Tilaa Historia

Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.

Historian interaktiiviset piirrokset

Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.

Käytössäsi on jo yli 1 000 artikkelia

Historia: Historianet.fi-sivustossa voit lukea artikkeleja ja ladata itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti Historiassa ilmestyneitä juttuja.

Lähde aikamatkalle

Historia: Näin käytät Historian aikajanoja.