Bastiljin aukio
Osoite: Place de la Bastillle
Bastiljin valtausta pidetään yleisesti Ranskan suuren vallankumouksen lähtölaukauksena. Kapinoivat pariisilaiset pelkäsivät, että kuningas lähettäisi kaupunkiin sotilaita tukahduttamaan siellä kytevää kapinamielialaa. Siksi he tunkeutuivat 14. heinäkuuta 1789 kello 13:n aikaan Bastiljiin, joka toimi tuolloin vankilana ja asevarastona. Väkijoukko surmasi linnakkeen komentajan Bernard René Jourdan de Launayn sekä 32 sotilasta ja vapautti vankilan seitsemän vankia. Samalla he ottivat haltuunsa linnakkeen tykit ja ruudin. Bastiljin valtauksen muistoksi Ranskan kansallispäivää vietetään 14. heinäkuuta.
Seuraavana päivänä alkoi linnakkeen purkaminen, ja marraskuuhun mennessä se oli hävitetty. Bastiljin kivistä rakennettiin Seinen ylittävä Concorden silta.
Uusi lehti: Historia numero 3/2012 on ilmestynyt. Lue muun muassa Japanin kamikaze-lentäjistä, Persian valtakunnasta ja huonosti käyttäytyvistä nunnista.
Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.
Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.
Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.
Historia: Historianet.fi-sivustossa voit lukea artikkeleja ja ladata itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti Historiassa ilmestyneitä juttuja.